PODSTICANJE PREDUZETNIŠTVA KROZ RAZVOJNE PROJEKTE U 2021. GODINI U OKVIRU PROGRAMA MINISTARSTVA PRIVREDE I FONDA ZA RAZVOJ
Razvojno preduzetništvo 2021.
Program podsticanja preduzetništva kroz razvojne projekte je program dodele bespovratne pomoći i kredita kojim se finansira određeni investicioni projekat namenjen privrednim društvima bez obzira na veličinu privrednog subjekta pod uslovom da imaju objavljene zvanične finansijske izveštaje za prethodne dve godine u kojim nije iskazan neto gubitak, kao i da u tekućoj i prethodne dve godine zajedno sa povezanim licima nisu primili državnu pomoć i de minimus pomoć čija bi visina zajedno sa traženim bespovratnim sredstvima prekoračila iznos od 23.000.000,00 dinara.
Kako bi uspešno aplicirali i ostvarili određena novčana sredstva potrebno je sa pažnjom protumačiti objavljene konkursne uslove, od toga koja lica su kvalifikovna za učešće na konkursu, izvršiti analizu finansijskih pokazatelja koji mogu biti negativno ocenjeni, vrste delatnosti i sektora koje podržava program, koji su to opravdani troškovi i investicione aktivnosti koje se finansiraju u okviru programa, uslovi u pogledu opreme, dobavljača, izvođača radova, visine avansa, sredstva obezbeđenja, i što je jako bitno da se unapred upoznate i pripremite sa obavezama koje vam predstoje nakon odobrenja investicionog projekta i povlačenja sredstava.
Takođe, imajući u vidu vašu investicionu ideju, faze i rokove za sprovođenje investicionih aktivnosti, imajte u vidu rokove u kojima Fond odlučuje o vašem zahtevu, rokove i način puštanja odobrenih novčanih sredstava, jer je to bitno kako bi ispoštovali dobavljače i partnere, te uspešno zaokružili svoju planiranu investicionu aktivnost.
Ciljevi Investicionog projekta treba da se podudaraju sa specifičnim ciljevima Programa zbog koji se odobravaja bespovratna sredstva.
Koje su to investicione aktivnosti koje se finansiraju kroz program podsticanja preduzetništva kroz razvojne projekte?
- investicione aktivnosti vezano za nepokretnosti: kupovina, izgradnja, dogradnja, rekonstrukcija, adaptacija, sanacija i investiciono održavanje proizvodnog prostora i poslovnog prostora koji je u sastavu proizvodnog prostora ili prostora u kome se obavlja proizvodnja ili skladištenje proizvoda, sirovina i repromaterijala.
- kupovina nove ili polovne proizvodne i građevinske opreme – ne starije od 5 godina, uključujući transportna i dostavna vozila koja se koriste u procesu proizvodnje. U slučaju nabavke nove opreme dobavljač opreme može biti samo proizvođač opreme ili uvoznik / ovlašćeni distributer opreme.
- oprema i mašine za unapređenje energetske efikasnosti i ekoloških aspekata sopstvene proizvodnje.
- nabavka softvera i računarske opreme.
- trajna obrtna sredstva najviše do 10 % ukupnog investicionog ulaganja.
Ko može da aplicira za program razvojnog preduzetništva?
Preduzetnici, mikro, mala i srednja i velika pravna lica privredna društva, –– samo pod uslovom da ispunjavaju propisane kriterijume za brzorastuće privredne subjekte ili pripradaju četvrtoj grupi razvijenosti u skladu sa Zakonom o regionalnom razvoju.
Kriterijimu koji determinišu brzorastuće privredno društvo ili društvo sa stabilnim poslovanjem odnose se na odgovarajući broj zaposlenih ( u zavisnosti od veličine pravnog lica), prosečan rast broja zaposlenih i prosečan godišnji rast prihod od redovne delatnosti u određenom procentu u zadatom posmatranom periodu.
Koje su to jedinice lokalne samouprave koje su razvrstene 4 ( četvrtu) grupu razvijenosti u skladu sa Zakonom o regionalnom razvoju i aktom Vlade?
U 4 grupu razvijenosti u skladu sa Zakonom o regionalnom razvoju i aktom Vlade spadaju sledeće jedinice lokalne samouprave: Aleksinac, Babušnica, Bela Palanka, Blace, Bojnik, Bosilegrad, Brus, Bujanovac, Varvarin, Vladičin Han, Vlasotince, Gadžin Han, Golubac, Dimitrovgrad, Doljevac, Žabari, Žagubica, Žitorađa, Knjaževac, Krupanj, Kuršumlija, Kučevo, Lebane, LJig, Mali Zvornik, Malo Crniće, Medveđa, Merošina, Mionica, Nova Varoš, Opovo, Petrovac na Mlavi, Preševo, Priboj, Prijepolje, Ražanj, Raška, Rekovac, Svrljig, Sjenica, Surdulica, Trgovište, Tutin, Crna Trava.
Da li privredna društva koja se bave informacionom tehnologijom i visokotehnološkim uslugama mogu aplicirati radi dobijanja sredstva za poslovni prostor i opremu?
Privredni subjekti koji se bave inforamcionom tehnologijom i visokotehnološkim uslugama su kvalifikovani za učešće na konkursu i mogu aplicirati za sredstva kojim će se finansirati poslovni prostor namenjen za potrebe obavljanja delatnosti.
Koje sektore podržava program za podsticanje razvojnog preduzetništva?
Program podsticanja razvojnog preduzetništva stavlja akcenat na proizvodni sektor i podržava širok spektar proizvodnih delatnosti. Međutim postoje delatnosti koje nisu podržane u okviru ovog programa a koje su taksativno navedene u konkursnim uslovima. Navešćemo neke od delatnosti koje su isključene ovim programom: primarna poljoprivredna proizvodnja, proizvodnja duvanskih proizvoda, uslužne delatnosti uključujući tu konsultanske usluge i usluge marketinga, računovodstvene usluge, usluge smeštaja, proizvodnja čelika, proizvodnja i promet nafte, trgovinska delatnost, transport i saobraćaj, proizvodnja i prodaja oružja i vojne opreme, organizovanje igara na sreću i lutrije i druge delatnosti navedene u upustvu za sprovođenje programa.
Međutim program podržava usluge reciklaže, izvođenje građevinski radova ali pod uslovom da privredno društvo poseduje svoju građevinsku operativu potrebnu za izvođenje radova, zatim računarsko programiranje i druge visokotehnološke usluge.
Koliki je iznos bespovratnih sredstava ?
Bitno je da se napomene da program podsticanje razvoja preduzetništva podrazumeva odobravanje jednog dela bespovratnih sredstava i to u iznosu od 20 % od vrednosti ulaganja, ili 30 % od vrednosti ulaganja za privredne subjekte koji pripadaju jedinicama lokalne samouprave koji su razvrstane u četvrtu grupu razvijenosti u skladu sa Zakonom o regionalnom razvoju, pod uslovom da na navedenoj teritoriji imaju sedište, ili na istoj obavljaju poslovanje ili imaju registrovan ogranak u periodu dužem od godinu dana od dana podnošenja zahteva.
Preostali iznos kojim se finansira investicija je kredit Fonda. Ukoliko je vrednost investicije veća od odobrenih sredstava, preostala razlika se može finansirati iz dodatnih kreditnih sredstava Fonda ili sopstvenim učešćem.
Kredit Fonda – uslovi
- Rok otplate za pravna lica do 10 godina
- Rok otplate za preduzetnike do 8 godina
- Grejs period do 1 godine
Rok otplate kredita ne može biti kraći od 2 godine od dana zaključenja ugovora uključujući i grejs period. U slučaju otplate kredita u kraćem roku od 2 godine privredni subjekat je dužan da vrati i bespovratna sredstva.
Kamatna stopa uz primenu valutne klauzule 1% uz godišnju garanciju banke i 2% uz ostala sredstva obezbeđenja.
Bitno je da se napomene da se u zavisnosti od vrste sredstava obezbeđenja menja se i rok otplate kredita. Ovo se odnosi na kupovinu opreme do 10.000.000,00 dinara, u kom slučaju se kao sredstvo obezbeđenja uspostavlja zaloga na kupljenoj opremi gde je rok otplate kredita 5 godina u okviru koga je grejs period od 6 meseci. Kraći rok za vraćanje kredita je predviđen i u slučaju ukoliko je jemstvo uzeto kao sredstvo obezbeđenja.
Koje su obaveze korisnika sredstva nakon uplate sredstava?
Imajući u vidu da ovaj program predviđa dodelu bespovratnih sredstava i sredstava kredita, korisnik ima određene obaveze, pre svega u smislu namenskog korišćenja sredstava, ( zabranom davanja u zakup, otuđenje opreme itd) što se proverava i ternskom kontrolom, i dostavljanjem dokumentacije nadležnim institucijam u naredne dve godine.
Korisnik sredstava u roku od 2 godine od dana zaključenja ugovora sa Fondom ne može:
- da se izbriše iz Registra privrednih društava, pokrene postupak likvidacije ili stečaja
- otuđi predmet investicije ili ga izda u zakup.
Ukoliko korisnik sredstava ne ispoštuje gore navedene obaveze biće u obavezi da vrati bespovratna sredstva sa zakonskom zateznom kamatom kao i odobren kredit.
Koja su sredstva obezbeđenja urednog vraćanja kredita?
Fond za razvoj kao i druge finansijske institucije koje se bave kreditnim poslovima, pre puštanja kredita, zahteva od podnosioca zahteva dostavljanje sredstava obezbeđenja urednog vraćanja kredita, i poštovanje ugovornih obaveza.
Sredstva obezbeđenja: garancija banke, hipoteka, zaloga na pokretnim stvarima, ugovorno jemstvo privrednog subjekta sa odgovarajućim sredstvima obezbeđenja ili obavezno blanko menice korisnika kredita ( i osnivača ) sa klauzulom „bez protesta“ sa meničnim ovlašćenjima.
Da li objekat u izgradnji može poslužiti kao sredstvo obezbeđenja kredita kod Fonda?
Objekat u izgradnji može poslužiti kao sredstvo obezbeđenja kredita, samo pod uslovom da se kreditna sredstva traže za završetak gradnje tog objekta i da je procenat izgrađenosti iznad 85 %.
Za više informacija i provere adekvatnosti i ispunjenosti konkursnih uslova, postojećih sredstava obezbeđenja, proveri i pripremi celokupne dokumentacije, izradi biznis plana u cilju apliciranja i ostvarivanja finansijskih sredstava kako bi finansirali svoju investicionu ideju slobodno nas kontaktirajte!
Autor: Sanja Šarić,
Spec.pravnik
Ukoliko imate bilo kakva pitanja, potrebna Vam je pomoć stručnjaka slobodno nas kontaktirajte, kako bi zajedno rešili svaku dilemu!