BESPOVRATNI PODSTICAJI SA CILJEM PRIVLAČENJA DIREKTINIH ULAGANJA U AUTOMATIZACIJU POSTOJEĆIH KAPACITETA I INOVACIJU U INDUSTRIJSKIM OBLASTIMA SA VISOKOM DODATOM VREDNOŠĆU
Sektor proizvodanje hemikalija i hemijskih proizvoda, proizvodnja osnovnih farmaceutskih proizvoda i preparata, proizvodnja električne opreme, proizvodnja računara, elektronskih i optičkih proizvoda, proizvodnja motornih vozila, prikolica, i poluprikolica, proizvodnja proizvoda od gume i plastike i druge u skladu sa Uredbom.
Na 13 sednici Vlade RS dana 10.02.2022 godine, usvojena je Uredba o određivanju kriterijuma za dodelu podsticaja radi privlačenja direktnih ulaganja u automatizaciju postojećih kapaciteta i inovaciju u skladu sa Zakonom o ulaganjima. ( u daljem tekstu Uredba). Uredba je stupila na snagu osmog dana od dana objavljivanja u Službenom glasniku RS.
Usvojena Uredba ima za cilj privlačenje kako stranih tako i domaćih investicija sa ciljem povećanje konkurentnosti u industrijskim oblastima sa dodatnom vrednošću sa akcentom na ulaganja koja za cilj imaju automatizaciju postojećih proizvodnih kapacitete i inovacije.
Korisnik prava na državne podsticaje su privredna društva ( velika, srednja, mala) sa sedištem na teritoriji Republike Srbije, koja obavljaju prerađivačku delatnost povezanu sa investicionim projektom najmanje 2 godine. Korisnik sredstava može biti i novoosnovano privredno društvo ako ulagač posredno ili neposredno obavlja prerađivačku delatnost povezanu sa investicionim projektom najmanje 2 godine.
Koji su to sektori (industrijske oblasti sa dodatnom vrednošću) koji mogu računati na državne podsticaje u skladu sa Uredbom?
Industrijske oblasti sa dodatnom vrednošću su sektor proizvodanje hemikalija i hemijskih proizvoda, proizvodnja osnovnih farmaceutskih proizvoda i preparata, proizvodnja električne opreme, proizvodnja računara, elektronskih i optičkih proizvoda, proizvodnja motornih vozila, prikolica, i poluprikolica, proizvodnja proizvoda od gume i plastike i druge u skladu sa Uredbom.
Pod direktnom investicijom se smatra ulaganje u materijalna i nematerijalna dobra privrednih društava radi automatizacije postojećih proizvodnih kapaciteta i inovacije u okviru investicionog projekta koji je opisan u biznis planu.
Konkretno koja vrsta ulaganja u materijalna sredstva se priznaje kao opravdan trošak?
Opravdani troškovi su ulaganja tj nabavka ( kupovina) opreme, kupovina zemljišta, kupovina zgrade, pod uslovom da nabavka nije izvršena pre podnošenja prijave za dodelu sredstava podsticaja. Oprema koja se kupuje mora biti nova izuzev zemljišta i zgrada. Troškovi zakupa poslovnog prostora u kojima se realizuje investicioni projekat se takođe smatra opravdanim troškom pod određenim uslovima u smislu dužine trajanja zakupa nakon isteka roka u kome se investicioni projekat treba realizovati. Troškovi lizinga prilikom nabavke opreme se takođe priznaju kao opravdani trošak pod uslovom da se radi i finansijskom lizingu.
Nabavka putničkih vozila i transportnih sredstava se ne priznaje kao opravdan trošak.
Ulaganje u patente i licence i priznaju se kao opravdani troškovi ulaganja ukoliko se na njih obračunava amortizacija, i vode se u bilansima stanja korisnika najmanje 5 godina za velika pravna lica, odnosno 3 godine za mala i srednja preduzeća ( ulaganja u nematerijalna sredstva).
Da li postoji obaveza zapošljavanja novozaposlenih ne neodređeno vreme povezanih sa investicionim projektom?
Za razliku od drugih sektora koji se podstiču kroz podsticajne programe gde je predviđena obaveza korisnika novčanih sredstava da u određenom roku zaposli određen broj novozaposlenih lica, i održi broj zaposlenih u određenom vremenskom periodu, za ostvarivanje prava po ovoj Uredbi takva obaveza ne postoji. U tom smislu pod opravdanim troškovima se ne smatraju bruto zarade za nove zaposlene, što je slučaju u drugim sektorima.
Koja je visina minimalnog ulaganja?
Minimalna ulaganja u materijalna i nematerijalna sredstva u industrijskim oblastima sa dodatnom vrednošću iznose 5.000.000 eur. Korisnik sredstava je dužan da za realizaciju investicionog projekta obezbedi učešće od najmanje 25 % opravdanih troškova iz sopstvenih sredstava, kredita banke ili drugih izvora koji ne predstavljaju državnu pomoć.
Postupak za ostvarivanje prava
Postupak se pokreće podnošenjem prijave Razvojnoj agenciji Srbije, sa pismom namere i drugom potrebnom dokumentacijom. Na osnovu podataka iz pisma namere Agencija obaveštava podnosioca o mogućem nivou podsticaja. Ovo obaveštenje je pravno neobavezujuće jer konačnu odluku donosi Savet. Ugovor o regulisanju međusobnih prava i obaveza zaključuje nadležno Ministarstvo i korisnik sredstava.
Prilikom odlučivanja o visini podsticaju uzimaju se u obzir kriterijumi za stručnu analizu investicionog projekta, kao što su reference ulagača, visina i vrsta ulaganja, efekti ulaganja i uvođenja nove tehnologije na proizvodne kapacitete, produktivnost i unapređenje stepena prerade proizvoda, efekti inovacije na unapređenje poslovanja korisnika sredstava, finansijsko tržišna ocena investicionog projekta ( izvori finansiranja, likvidnost, profitabilnost, održivost i period povraćaja investicije i drugi kriterijum vezano za formiranje lanaca dobavljača, korišćenje sirovina domaćeg porekla i planirano povećanje u skladu sa Uredbom.
Koje su obaveze ulagača?
Ulagač je obavezan da direktnu investiciju održi na istoj lokaciji jedinici lokalne samouprave u periodu od tri godine za mala i srednja pravna lica, odnosno pet godina za velika pravna lica.
Autor: Sanja Šarić
Spec.pravnik
Medijator u privrednim sporovima
Ukoliko želite da saznajte više o uslovima i postupku za ostvarivanje podsticaja budite slobodni i ZAKAŽITE KONSULTACIJE gde ćete dobiti jasniju sliku o mogućnostima i uslovima a vezano za konkretnu investicionu ideju.