IPARD PROJEKTI
Mera 1
IPARD II program predstavlja program pretpristupne pomoći Evropske unije u oblasti poljoprivrede i ruralnog razvoja Republike Srbije čiji je cilj da se pomogne poljoprivrednim proizvođačima, prerađivačima i stanovništvu ruralnih područja kako bi se stvorili uslovi za postepeno jačanje kapaciteta i blagovremenu priremu i približavanje EU standardima i zakonima u oblasti poljoprivrede, bezbednosti hrane i zaštiti životne sredine.
Usvojene mere podržavaju investicije u izgradnju i/ili rekonstrukciju objekata, nabavku nove mehanizacije, opreme i uvođenje novih tehnologija.
IPARD program je usmeren ka poljoprivrednim gazdinstvima koja imaju tendenciju da modernizuju svoju proizvodnju, unaprede i prošire postojeće kapacitete, povećaju konkurentnost i poboljšaju svoju mehanizaciju kako bi dostigli standarde EU u oblasti higijene, bezbednosti hrane, dobrobiti životinja i zaštiti životne sredine.
Na koji sektor se odnosi Mera 1 i ko ima pravo na IPARD podsticaj?
Mera I predstavlja investiciju u fizičku imovinu poljoprivrednih gazdinstava u sektoru mleka, mesa, voća, povrća i ostalih useva, grožđa i jaja.
Opšti i posebni uslovi za ostvarivanje IPARD podsticaja propisani su Pravilnikom o IPARD podsticajima za investicije u fizičku imovinu poljoprivrednih gazdinstava (Sl. Gl. 84/17, 112/17,78/18) koji je donet na osnovu Zakona o poljoprivredi i ruralnom razvoju.
Korisnici Mere 1 su fizička i pravna lica upisana u Registar poljoprivrednih gazdinstava (RPG) i nalaze se u aktivnom statusu i to:
- Fizičko lice – nosilac komercijalnog porodičnog poljoprivrednog gazdinstva
- Preduzetnik
- Privredno društvo
- Zemljoradnička zadruga
Preduzetnici, privredna društava i zemljoradničke ostvaruju pravo na IPARD podsticaj ako protiv njih nije pokrenut postupk stečaja ili likvidacije, računi kod poslovnih banaka nisu u blokadi, niti su bili u blokadi duže od 30 dana u periodu od 12 meseci pre podnošenja zahteva, nisu razvrstani u veliko pravno lice, nisu član holdinga ili koncerna niti su povezani sa velikim pravnim licima.
U kojem procentualnom iznosu se utvrđuju IPARD podsticaji u okviru Mere 1?
IPARD podsticaj se utvrđuje u procentualnom iznosu od prihvatljivih troškova investicije umanjen za PDV, i to:
- -60% od ukupnih prihvatljivih troškova,
- -65% ako je korisnik mlađi od 40 godina na dan donošenja odluke o odobravanju projekta,
- -70% ako je mesto investicije u planinskim područjima -otežanim uslovima rada u poljoprivredi u skladu sa posebnim propisom,
- + 10 % za investicije u oblasti upravljanja otpadom i otpadnim vodama.
Ko sprovodi postupak odobravanja IPARD podsticaja?
Na osnovu javnog poziva koji raspisuje Ministarstvo nadležno za poslove poljoprivrede, Uprava za agrarna plaćanja sprovodi postupak.
Postupak se sastoji iz dve faze:
Prva faza predstavlja postupak za ostvarivanje prava na odobravanje projekta, rok za odlučivanje najduže 9 meseci,
Druga faza predstavlja postupak za ostvarivanje prava na isplatu IPARD podsticaja, rok za odlučivanje najduže 6 meseci.
U okviru postupka za ostvarivanje prava na odobravanje projekta podnosilac zahteva koji ispunjava opšte i posebne uslove predviđene Pravilnikom dostavlja celokupnu dokumentaciju kojom dokazuje ispunjenost propisanih uslova i poslovni plan.
Pravilnik razlikuje jednostavan i složen poslovni plan u zavisnosti od vrednosti investicije.
Za investiciju do 50.000 eura – priprema se prost poslovni plan
Za investicija preko 50.000 eura – priprema se složen poslovni plan
Koliko je potrebno prikupiti ponuda?
Podnosilac zahteva prikuplja tri ponude za investiciju i prihvatljive troškove prema Listi prihvatljivih investicija i troškova ukoliko je vrednost investicije veća od 10.000 eura.
Ukoliko je vrednost investicije manja od 10.000 eura dostavlja se jedna ponuda. Podnosilac i dobavljač kao i dobavljači međusobno ne smeju da budu povezana lica.
Kada je podnosilac dužan da sprovede projekat i kako se dokazuje da je projekat realizovan?
Korisnik kome je odobren projekat nakon donošenja rešenja Uprave za agrarna plaćanja o odobravanju projekta, dužan je da sprovode projekat u ostavljenom roku. Niti jedna radnja ne sme biti preduzeta pre donošenja rešenja o odobravanju projekta, što ovlašćena lica Uprave proveravaju na licu mesta pre samog donošenja rešenja o odobravanju projekta.
Izuzetak predstavlja opšti troškak za izradu poslovnog plana, studije izvodljivosti, priremu projekta i tehničke dokumentacije kao što su naknade za arhitekte, inženjere i druge konsultantske naknade koje mogu da nastanu u periodu važenja IPARD programa.
Ono što je bitno da se naglasi da korisnik nakon odobravanja projekta sam finansira odobrenu investiciju.
Sredstva se obezbeđuju iz sopstvenih sredstava ili kredita banke.
Korisnik nije u obavezi da Upravi dokaže da poseduje novčana sredstva za realizaciju investicije.
Kada se vrši isplata odobrenog IPARD podsticaja?
Postupak za ostvarivanje prava na isplatu IPARD podsticaja se sprovodi nakon realizacije investicije u skladu sa Rešenjem. Ono što je bitno da se naglasi da se investicija realizuje bezgotovinskim plaćanjem ( isključujući cesiju, asignaciju ili kompenzaciju) što se dokazuje računima, otpremnicama i overenim izvodima banke o prenosu novčanih sredstava. Da bi korisnik ostvario pravo na isplatu IPARD podsticaja, računi poslovnih banaka moraju biti aktivni, poljoprivredno gazdinstvo treba da ispunjava odgovarajuće propisane uslove u oblasti zaštite životne sredine, u sektorima mesa i mleka da ispunjava propisane uslove u oblasti dobrobiti životinja kao i da predmetna investicija ispunjava uslove predviđene propisima Evropske unije sa kojima su usklađeni propisi Republike Srbije, kao i druge uslove predviđene Pravilnikom.
Koje su obaveze korisnika nakon isplate IPARD podsticaja?
Nakon isplate IPARD podsticaja korisnik je dužan da čuva dokumentaciju u skladu sa zakonom, da obeleži predmet investicije, da namenski koristi, ne otuđi niti omogući drugom licu korišćenje predmeta investicije u period od 5 godina od dana isplate, kao i da dopusti u svakom trenutku nesmetan pristup, uvid u dokumentaciju i kontrolu na licu mesta koja se odnosi na odobreni projekat ovlašćenim licima Uprave, Nacionalonog fonda Ministarstva finansija, Evropske komisije, Evropskog revizorskog suda i drugih ovlašćenih institucija.
Za koga IPARD može biti veoma koristan?
Imate farmu, bavite se voćarstvom, povrtlarstvom, uzgojem žitarica i industrijskog bilja ili ste prerađivač u sektoru mleka, mesa, voća i povrća, i planirate da iz sopstvenih izvora ili kredita banke započnete investiciju.
IPARD je idealan instrument za vas kako biste smanjili udeo sopstvenih sredstava i povećali operativnu likvidnost i ostvarili pozamašna bespovratna sredstva.
Kako može da vam pomogne poznavalac propisa iz oblasti IPA fondova, i konsultant za sprovođenje IPARD programa?
Istaknuti i priznati eksperti iz oblasti IPA fondova, konsultanske kuće za sprovođenje IPARD programa koji u svom timu imaju stručnjake za međunarodno i evropsko pravo, revizore i inženjere agronomije mogu vam pomoći pre svega u tumačenju propisa koji regulišu IPARD podsticaje, proceni ishoda konkursa s obzirom na postavljene uslove i trenutno upisano stanje u RPG, ukazivanju na propuste i nepravilnosti u vođenju gazdinstva, uspešnoj izradi poslovnog plana, pripremi i izradi projekta i celokupne dokumentacije nepohodne za ostvarivanje prava na IPARD podsticaj.
Autor: Sanja Šarić, specijalista za evropsko pravo
Ukoliko imate bilo kakva pitanja, potrebna Vam je pomoć stručnjaka slobodno nas kontaktirajte, kako bi zajedno rešili svaku dilemu!
Ipard projekti – Mera 1 za 2021. godinu, otvoren konkurs –
Aplikacije sa pripremljenom dokumentacijom se podnose u roku od 21.06.2021- 10.09.2021.
Pitanje mogućnosti dobijanja bespovratnih sredstava za nabavku opreme, mašina i mehanizacije u sektoru poljoprivrede, kao i svega što je potrebno za podizanje vinograda, i drugih zasada voća i povrća, izgradnju silosa, specijalizovanih skladišta, hladnjača, i drugih ekonomskih i pomoćnih zgrada, mogućnosti ulaganja u obnovljive izvore za proizvodnju električne energije, koji su uslovi, koliko bodova na rang listi mogu da ostvarim, koliko dugo traje konkurs, koja sredstva obezbeđenja moram da priložim, na koji iznos bespovratnih sredstava mogu da računam, koliko traje procedura provere i odobravanja, da li smem unapred da uzmem opremu pa da mi se refundiraju sredstva, da li mogu da nabavim polovnu opremu, i slična pitanja veznao za ovu temu.
Sve što vas interesujete možete saznati na jednom mestu od iskusnih konsultanata za Ipard projekte, koji su sticali znanja i iskustva od još iskusnijih konsultanata iz zemalja u regionu ( Slovenija i Hrvatska) i čiji su IPARD projekti na kojima su bili angažovani, u prethodnom periodu odobreni od zvaničnih institucija. Kompletiranje potrebne dokumentacije i izrada biznis plana je jedan deo posla, a stručna konsultanska pomoć i instrukcije u okviru realizacije projekta, uz poštovanje svih zadatih uslova i parametara je drugi značajan deo posla i vrlo bitan za realizaciju novčanih sredstava.
Ukoliko i vi razmišljate da započnete novu investiciju u agrarnom sektoru, a niste sigurni na koji nači da ostvarite podršku i pravo na bespovratna sredstva, kome da se obratiite i šta je potrebno od dokumentacije i koliko vam vremena i energije treba da krenete u celokupnu proceduru budite slobodni pošaljite nam upit ili pozovite poslaćemo vam cenu naših usluga i zakazati sastanak lično ili putem telefona, kako bi dobili jasniju sliku i znali koji je Vaš sledeći korak.