Osnivanje i registracija DOO u Srbiji, radne i boravišne dozvole za strance
Najjednostavniji i najekonomičniji način osnivanja društva sa ograničenom odgovornošću, osnivanje preduzetnika u Srbiji, otvaranje računa u banci, prijava adrese sedišta, regulisanje radnih dozvola, dozvola za boravak stranaca u Srbiji, optimizacija troškova poslovanja, stručna pomoć prilikom izrade biznis plana i apliciranje za državnu pomoć i subvencije.
Ukoliko ste odlučili da započnete ili proširite svoj biznis u Srbiji, na ovom mestu ćemo ukratko predstaviti ključne korake u procesu osnivanja i registracije društva sa ograničenom odgovornošću.
Društvo sa ograničenom odgovornošću je najučestalija forma u kojoj kompanije posluju u Srbiji. Osniva sa od strane jednog ili više članova. Članovi mogu biti fizička ili pravna lica, rezidenti i/ili nerezidenti bez ograničenja. Bitno za znati, u ovoj fazi osnivači treba da odrede poslovno ime, adresu sedišta, vrstu delatnosti, direktora, i visinu osnovnog kapitala. Minimalni osnovni kapital je 100 dinara. Zakonski rok za uplatu osnovnog kapitala je 5 godina.
Akt o osnivanju se overava kod Notara. Agencija za privredne registre vodi postupak registracije novoosnovane kompaniije. Nakon registracije, novoosnovano društvo sa ograničenom odgovornošću dobija matični broj i poreski identifikacioni broj. Nakon registracije kompanije, sledeći korak je otvaranje računa u banci, i odlučivanje za određene bankarske proizvode koji treba da olakšaju plaćanje i poslovanje u Srbiji ( e-banking, mobilno bankarstvo itd).
Podnošenje poreskih prijava, obavlja računovodstvena agencija u vaše ime. Od momenta registracije novoosnovano kompanija postaje obveznik poreza na dobit po stopu od 15 %, i obveznik plaćanja doprinosa za obavezno osiguranje za zaposlena lica.
Da li je potrebno lično prisustvo osnivača i direktora prilikom osnivanja kompanije u Srbiji?
Sve gore navedene radnje se mogu sprovesti bez dolaska u Srbiju, na osnovu punomoćja. Punomoćje mora biti odgovarajuće forme i sadržine da bi proizvelo pravno dejstvo u Srbiji.
Zapošljavanje i boravak stranaca u Srbiji
Boravak stranaca u Srbiji je regulisan Zakonom o strancima. Stranac kome za ulazak u Republiku Srbiju nije potrebna viza ili putna isprava može u njoj da boravi do 90 dana u bilo kom periodu od 180 dana, računajući od dana prvog ulaska, ukoliko međunarodnim ugovorom nije drugačije određeno.
Stranac koji planira da boravi duže od 90 dana obavezan je da podnose zahtev za izdavanje dozvole za privremeni boravak. Osnov za privremeni boravak je zaposlenje, posedovanje nepokretnosti u Srbiji, školovanje, spajanje prodice, lečenje i drugi razlozi.
Radna dozvola
Zapošljavanje stranaca, samozapošljavanje i drugi oblici radnog angažovanja su regulisani Zakonom o zapošljavanju stranaca.
Samozapošljavanje stranca je zapošljavanje stranca u kompaniji, u kojoj je taj stranac jedini ili kontrolni član, u skladu sa zakonom.
Nakon svega gore navedenog stranac ispunjava sve uslove da boravi i vodi biznis u Srbiji.
Kompanija osnovana u skladu sa propisima Republike Srbije čiji je osnivač stranac, sa sedištem u Srbiji ima status domaće kompanije, te u skladu sa tim slobodno obavljaju promet roba i usluga i zaključuju sve vrste ugovora u okviru svoje delatnosti. Novoosnovana kompanija od strane stranog ulagača pod istim uslovima kupuje i prodaje nepokretnosti, uspostavlja hipoteku i vrši druge poslovne transakcije.
Kompanije osnovane od strane stranaca pod istim uslovima ostvaruju poreske olakšice na zarade prilikom zapošljavanja novozaposlenih lica u skladu sa Zakonom o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje i Zakonom o porezu na dohodak građana.
Veoma bitno, kompanije osnovane od strane stranaca pod istim uslovima učestvuju u postupcima odobravanja bespovratnih sredstava ( u visini od 35% -45 %) u okviru start –up programa. Pored start – up programa postoje programi za proširenje poslovanja i finansiranje kupovine opreme, programi za kupovinu mašina i finansirene troškova opremanja poslovnog prostora itd. Prilikom apliciranja za bespovratna sredstva i državnu pomoć, neophodno je pratiti instrukcije finansijske institucije koja odobrava sredstva i kompletirati dokumentaciju što uključuje i izradu biznis plana.
Na sva gore navedena pitanja možete dobiti odgovore u veoma kratkom roku, i jasnu sliku o zakonskim okvirima u kojima započinjete biznis i razvijate svoju poslovnu ideju, kao i podršci i poreskim olakšicama koje možete da ostvarite ukoliko živite, radite i poslujete u Srbiji.
Ukoliko niste u potpunosti sigurni kome da se obratite i šta je potrebno od dokumentacije, koliko vam vremena i energije treba da krenete u celokupnu proceduru budite slobodni pošaljite nam upit ili pozovite poslaćemo vam cenu naših usluga i zakazati sastanak lično ili putem telefona, kako bi dobili jasniju sliku i znali koji je Vaš sledeći korak.
Autor: Sanja Šarić
Spec.pravnik
Medijator u privrednim sporovima