KORAK PO KORAK – postupak osnivanja društva sa ograničenom odgovornošću DOO u Srbiji E osnivanje
U ovom tekstu ćemo kroz praktične primere i nejasnoće, koje se dešavaju u praksi pokušati približiti proceduru osnivanja društva sa ograničenom odgovornošću pred Agencijom za privredne registre.
Pre nego što registrujete vaše društvo ( doo ) potrebno je da odlučite o bitnim elementima kao što su:
- poslovno ime, rezervacija poslovnog imena
- adresa sedišta, adresa za prijem pošte
- pretežna delatnost kojom će se društvo baviti
- da li će osnivač biti istovremeno i direktor
- sistem upravljanja
- da li će ovlašćenja direktora biti ograničena supotpisom člana ili drugog lica
- visina osnovnog kapitala, da li ćete društvo biti u sistemu PDV-a ili ne

To su sve pitanja o kojima osnivač treba da odluči pre izrade osnivačkog akta.
Pitanja o kojima je takođe potrebno prethodno razmisliti u postupku osnivanja DOO:
Banka: otvaranje računa u banci, mogućnost otvaranja računa na osnovu punomoćja, da li postoji obaveza uplate osnovnog kapitala u fazi osnivanja DOO i ili se to može učiniti i kasnije?
Zakup poslovnog prostora: da li je potreban poslovni prostor ili se delatnost može obavljati u kućnim uslovima zavisi od vrste delatnosti kojom će se društvo baviti, kao što je npr. slučaj kod trgovine na veliko gde postoji obaveza iznajmljivanja poslovnog prostora, odnosno magacina?
Da li pored pretežno registrovane delatnosti društvo može obavljati i druge delatnosti koje nisu registrovane?
Zasnivanje radnog odnosa osnivača i direktora: koja je najniža osnovica za uplatu doprinosa za osnivače, direktore, odnosno da li direktor koji je već zaposlen kod drugog pravnog lica može biti postavljen za direktora i po kom osnovu će biti prijavljen?
Osnivač stranac: da li stranac treba da ima prijavljenu adresu u Srbiji, zašto je neophodan beli karton za stranca, da li u svakom slučaju stranac treba da ima dozvolu za rad i boravak, da li stranac može da otvori račun u na osnovu punomoćja itd?
Stvarni vlasnik – utvrđivanje stvarnog vlasnika je neophodno prilikom otvaranja računa u banci i prilikom registracije stvarnih vlasnika u registru koji vodi APR.
Zakažite on line konsultacije na mail: info@saricconsultant.rs i na jednom mestu možete dobiti sve potrebne informacije potrebne za uspešno registrovanje DOO.
Od dana 17.05.2023. godine, u Srbiji je uveden elektronski način osnivanja društva sa ograničenom odgovornošću, e – osnivanje DOO.
Prvi i osnovni preduslov da bi se sprovelo e – osnivanje je da osnivač ima kvalifikovan elektronski potpis izdat od sertifikacionog tela u Srbiji i da prati uputstva objavljena na web stranici Agencije za privredne registre.
Da li stranac fizičko lice može dobiti kvalifikovani elektronski potpis od strane sertifikacionog tela? Da li je kvalifikovani elektronski potpis stranaca podoban za e -potpisivanje elektronskog dokumenta u postupku e – osnivanja pred Agencijom za privredne registre?
Stranac fizičko lice koje ne poseduje evidencioni broj za strance, samo na osnovu pasoša može da dobije kvalifikovani elektronski potpis na osnovu koga može uspešno završiti postupak e -registrace DOO kod Agencije za privredne registre.

kvalifikovan elektronski potpis
Ukoliko vam je sve previše komplikovano, ceo postupak registracije možete prepustiti nama da vas vodimo korak po korak.
Kada se društvo registruje sledeći korak je da pravno lice obezbedi kvalifikovani elektronski sertifikat od strane sertifikacionih tela ( MUP, Privredna komora Srbije, Halkom, Pošta Srbije i drugi), jer postoje zakonske obaveze koje društvo mora ispoštovati u zakonskom roku od 15 dana.
Obaveze koje se moraju ispoštovati u zakonskom roku od 15 dana od dana registracije društva, a za koje je potrebno posedovanje kvalifikovanog elektronskog sertifikata
- Registracija stvarnog vlasnika u registru stvarnih vlasnika kod APR-a
- Podnošenje akontacione poreske prijave poreza na dobit pravnih lica
Koji su to osnovi uplate novčanih sredstava na račun novoosnovanog društva, potrebnih za pokrivanje početnih troškova poslovanja?
1.uplata osnovnog kapitala – dokapitalizacija
2.pozajmica osnivača
3.dodatne uplate
Ukoliko je osnivač iz inostranstva i treba da izvrši dokapitalizaciju, potrebno je doneti odluku o dokapitalizaciji. S obzirom da se radi o deviznoj transakciji i uplati iz inostranstva, a da se osnovni kapital registruje u dinarima, priliv se knjiži po zvaničnom srednjem kursu NBS-a na dan valute. Ukoliko protivvrednost uplate nije jednaka iznosu upisanom u osnivačkom aktu/odluci banke izvršiće se rasknjižavanje prema dostavljenoj dokumentaciji parcijalno, a preostali iznos može biti vraćen ili raspoređen sa nekom drugom šifrom osnova.
Banka izdaje potvrdu o dokapitalizaciji na iznos koji je rasknjižen sa šifrom 557, u potvrdi će biti iskazana dinarska protivvrednost uplaćenih deviza obračunata na dan valute po srednjem kursu NBS.