Prava stranaca na boravak i rad u Republici Srbiji
U ovom tekstu ćemo kroz praktične primere i nejasnoće, koje se dešavaju u praksi pokušati pojasniti proceduru dobijanja jedinstvene dozvole za boravak i rad u Republici Srbiji.
Stupanjem na snagu dana 01.02.2024. godine, izmena i dopuna Zakona o strancima, i Zakona o zapošljavanju stranaca, postupak dobijanja dozvole za privremeni boravak i radnu dozvolu pretrpio je određene izmene.
Pre svega postupak podnošenja zahteva je izmenjen u smislu da se zahtev isključivo podnosi elektronskim putem na portalu E UPRAVA.
Sva lica koja nameravaju da borave u Srbiji duže od 90 dana u okviru roka od 180 dana, ili koja su ušla u zemlju na osnovu vize i imaju nameru da duže borave potrebno je da podnesu odgovarajući zahtev za dozvolu boravka MUP RS, Uprava za strance.
Postoje određene zemlje čiji državljani mogu da uđu u zemlju bez vize i borave određeni vremenski period, do 30 dana kao npr. kineski državljanin, ruski državljanin, državljani Belorusije, Singapura, Kazahstana itd, ili do 90 dana kao npr državljanin Ujedinjeni arapski emirati, dok imamo kategoriju država čiji državljani mogu ući samo na osnovu vize ( Indija, Nepal, Bangladeš, Filipini, Kuba, Egipat itd). Tu treba razlikoavati Vizu A, Vizu C, Vizu D.

Više o uslovima ulaska, kretanja i trajanju vize za svaku pojedinačnu zemlju možete se upoznati na sajtu Ministarstva spoljnih poslova RS.
Koji su to razlozi za dolazak stranaca u našu zemlju. Strani državljani koji dolaze u Srbiju i pokreću proceduru pred Upravom za strance mogu se podeliti u nekoliko kategorija:
1. Preduzetnici i vlasnici biznisa koji prate privredna kretanja na internacionalnom nivou, istražuju investicione potencijale jedne države i njene ekonomije sa namerom prodiranja na strana tržišta putem osnivanja ili proširenja svojih poslovnih aktivnosti van svog sedišta,
2. Stručnjaci i profesionalci za određene oblasti, koji poseduju specifična znanja i veštine, u sektorima kao što su IT, inženjerstvo, energetika, zdravstvena zaštita, finansije, konsalting koji su u potrazi za novim poslovnim mogućnostima u tim industrijama
3. Internacionalni studenti koji studiraju u Srbiji mogu takođe po tom osnovu da apliciraju za radnu dozvolu u cilju zapošljavanja i dobijanja radnog iskustva,
4. Sezonski radnici su kategorija stranih državljana koji traže zasposlenje uv sezonskim industrijama kao što je turizam, hotelijerstvo, građevina, poljoprivreda,
5. Naučni radnici, pronalazači koji ostvaruju saradnju sa srpskim obrazovnim i naučnim institucijama
JEDINSTVENA DOZVOLA za privremeni boravak i rad stranaca
Koji je osnov za podnošenje jedinstvene dozvole za privremeni boravak i rad stranca ?
Dva su zakonska osnova po kome stranci mogu da pokrenu postupak za dobijanje jedinstvene dozvole: a) zaposlenje b) stručna specijalizacija, obuka i praksa.
Pod zapošljavanjem se misli i na samozapošljavanje, što znači jedinstvenu dozvolu mogu da dobiju i stranci po osnovu samozapošljavanja, koji osnuju svoje privredno društvo, preduzetničku radnju, udruženje ili neki drugi oblik organizovanja koji prođe postupak registracije kod APR-a.
Veoma je važno za svakog pojedinca koji je zainteresovan za dobijanje radne dozvole u Srbiji da se upozna sa specifičnim zahtevima, procedurama postavljenim od strane državnih institucija.
Pored gore navedena dva osnova za boravak stranaca u Srbiju, zakon prepoznaje i druge osnove po kojima stranac može da dobije dozvolu za privremeni boravak:
– na osnovu školovanja
– studiranja, lečenja
– spajanja porodice
– posedovanje nepokretnosti na teritorije Srbije i drugi slučajevi predviđeni Zakonom.