Prava i obaveze Nerezidenta u Republici Srbiji sa stanovišta poreskih propisa, PIB nerezidenta, nerezidenti račun u poslovnoj banci.
Imajući u vidu društvena kretanja u prethodnom periodu uslovljena dešavanjima na svetskom i lokalnom nivou, ulazak i boravak znatno povećanog broja stranaca i stanih ulagača sa razlogom otvara pitanja u kojim situacijama postoji obaveza registracije nerezidenata kod Centrale Poreske uprave radi dodeljivanja PIB-a nerezidenta.
U smislu odredaba Zakona o porezu na dohodak građana koji definiše pojam rezidenta i nerezidenta:
Nerezident fizičko lice je:
- lice koje u Republici Srbiji nema prebivalište ili centar poslovnih i životnih interesa,
- lice koje ne boravi neprekidno ili sa prekidima 183 ili više dana u periodu od 12 meseci.
Nerezident pravno lice u smislu odredaba Zakona o porezu na dobit pravnih lica je:
- pravno lice koje je osnovano i ima mesto stvarne uprave i kontrole van teritorije Republike Srbije,
- pravno lice koje ostvari dobit poslovanjem preko stalne poslovne jedinice koja se nalazi na teritoriji Srbije, pod uslovom da međunarodnim ugovorom o izbegavanju dvostrukog oporezivanja nije drugačije uređeno.
Gore navedena lica u slučajevima sticanja prihoda ili imovine u Srbiji a koja su podložna oporezivanju, moraju da ispoštuju određenu procedure pred poreskom upravom u smislu dobijanja PIB-a ( poreski indetifikacioni broj) nerezidenta, na osnovu koga će nerezident biti prepoznat i identifikovan u poreskom sistemu Republike Srbije. Zašto je bitno da se nerezident unapred upozna sa ovim obavezama izložićemo u nastavku teksta.
Da li vlasnik nepokretnosti nerezident mora da pribavi PIB prilikom prodaja nepokretnosti?
Da li je obavezno prisustvo i dolazak nerezidenta u Srbiju radi regulisanja poreskih obaveza po osnovu prometa nepokretnosti?
Kao primer ćemo navesti slučaj fizičkih lica bilo da su strani državljani ili domaći državljani sa statusom nerezidenta, koji nameravaju da kupe ili prodaju nepokretnost u Srbiji.
Promet nepokretnosti dovodi do nastanka poreske obaveze – poreza na prenos apsolutnih prava, i/ili eventualno poreza na kapitalnu dobit. Da bi Prodavac – nerezident uspešno izvršio transfer novca ostvaren od prodaje nepokretnosti sa svog nerezidentnog računa otvorenog u poslovnoj banci u Srbiji na lični račun u inostranstvu, poslovna banka novčani transfer kupoprodajne cene prethodno uslovljava obaveznim dostavljanjem Uverenja Poreske uprave Republike Srbije, kojom se potvrđuje da je Prodavac – nerezident izmirio celokupne poreske obavezama u Srbiji.
Radi dobijanja poreskog Uverenja o izmirenim poreskim obavezama – poreski punomoćnik podnosi nadležnoj poreskoj upravi prema sedištu banke gde nerezident ima otvoren nerezidentni račun zahtev. Uz zahtev za izdavanje Uverenja nerezidenta radi novčanog transfera, poreskoj upravi se mora dostaviti obimna dokumentacija kojom se pre svega dokazuje poreklo novca na nerezidentnom računu, potvrda banke o stanju na računu, dokaz da su sve poreske obaveze nerezidenta izmirene, ovde se misli na porez na prenos apsolutnih prava, porez na kapitalnu dobit, porez na imovinu, kao i porez prilikom sticanja nepokretnosti.
Otvaranje namenskog nerezidentnog računa u poslovnoj banci je takođe moguće na osnovu uredno potpisanog overenog punomoćja.
Sve gore navedene radnje mogu se preduzeti bez dolaska nerezidenta u Srbiju, na osnovu uredno potpisanog i overenog punomoćja.
O formi i sadržini punomoćja se možete više upoznati na sledećem linku:
https://saricconsultant.rs/forma-punomocja-legalizacije-stranih-javnih-isprava/
Više o ovoj temi na sledećem linku:
https://saricconsultant.rs/kupovina-i-prodaja-nepokretnosti-ukoliko-ste-u-inostranstvu/
Iz razloga gore navedenih nerezident je obavezan da kod Centrale poreske uprave prethodno pribavi PIB i blagovremeno obavesti poresku upravu o licu koje je njegov poreski punomoćnik.
Poreski punomoćnik je lice koje u granicama dobijenog punomoćja u ime i za račun poreskog obveznika izvršava poslove u vezi sa poreskim obavezama obveznika, prima poreske akte, podnosi poreske prijave, plaća porez i dr.
Gde se podnosi prijava radi registracije I dobijanja PIB-a nerezidenta?
Centrala poreske uprave vrši registraciju poreskih obveznika i dodeljuje nerezidentu PIB. Adresa Centrale Poreske uprave je Save Maškovića 3-5, 11000 Beograd. Postupak registracije i dobijanja PIB podrazumeva podnošenje odgovarajuće poreske prijave PR -3 ili PR- 1 za pravno lice, uz overeno punomoćje kojim se postavlja poreski punomoćnik, i druga propratna dokumentacija ( overena kopija pasoša ili lične karte poreskog obveznika, izvod iz stranog registra sa prevodom sudskog tumača ako je reč o pravnim licima).
Koliko traje procedura dobijanja PIB-a nerezidenta?
Procedura dobijanja PIB-a je jednostavna i traje nekoliko dana od dana dostavljanja kompletne dokumentacije Centrali poreske uprave.
Kako ne bi gubili svoje vreme, i išli od šaltera do šaltera, naš savet je da se unapred informišite i upoznate sa procedurama koje morate da ispoštjete kako bi uspešno završili svoje transakcije.
Više o poreskim obavezma kod prometa nepokretnosti u narednim tekstovima.
Autor: Sanja Šarić,
Spec.pravnik