Izvori finansiranja poslovanja u Republici Srbiji i programi bespovratne pomoći
Koji su to dostupni izvori finansiranja poslovanja u Srbiji?
Svaki start-up, održavnje i razvoj poslovanja svakog privrednika, bez obzira na vrstu delatnosti kojom se bavi otvara pitanja o izvorima finansiranja poslovanja, bilo da se radi o novim investicijama ili pokrivanju troškova.
Pored dobro razrađene poslovne ideje, izvršene analize tržišta, uspostavljenih distibutivnih kanala, radnih kapaciteta, uspešno privredno društvo treba da ima jasan i dobro razrađen plan o korišćenju i povlaćenju povoljnih izvora finansiranja i bespovratnih sredstava. Zadatak nije ni malo jednostavan niti lak, i zahteva prethodnu proveru i analizu dostupnih izvora finansiranja kao i pripremu i sređivanje statusne, knjigovodstvene, kadrovske i druge dokumentacije.
Ovde ću ukratko navesti neke od izvora finansiranja sa rezervom da se time lista ne iscrpljuje, jer reč je materiji koja je dinamična i zahteva posvećeno praćenje programa državnih institucija, lokalne samouprave, banaka i drugih finansijskih institucija.
Osnovni i najatraktivniji načini finansiranja poslovanja su povoljna kreditna sredstva sa određenim procentualnim učešćem bespovratnih sredstava. Reč je o programima Vlade, ministarstava i lokalnih samouprava. Početak godine je obeležen usvajanjem programa Vlade o podsticanju privrede kroz pružanje povoljnih kredita i bespovratne pomoći kako za start-up društva, tako i za društva u okviru programa razvojnog preduzetništva. U određene programe uključene su i odabrane poslovne banke.
Ukoliko i vi razmišljate o apliciranju radi dobijanja bespovratnih sredstava, treba da znate da postoje uslovi koji se javno objavljuju u okviru programa. Određene statusne promene, promene osnivača i promene zastupnika privrednog društva treba sprovesti pre objavljivanja javnog poziva. Početak godine je pravi trenutak da napravite i razradite plan korišćenja povoljnih izvora finansiranja kao i da pripremite statusnu dokumentaciju u cilju ispunjavanja uslova konkursa.
Kao konsultant i medijator kompanija koje razvijaju svoju investicionu ideju i u potrazi su za optimalnim izvorima finansiranja korišćenjem bespovratnih i povoljnih kreditnih sredstava, nastojim da unapred ukažem na određene bitne stavke prilikom pripreme dokumentacije i apliciranja.
Kvalitetno i dobro pripremljen poslovni plana u skladu sa metodologijom kreditora je jedan deo ispunjenosti konkursnih uslova, i istom se posebno treba posvetiti pažnja.
Investitori imaju sjajne poslovne ideje. Poslovni plan sa stanovišta ekonomske ocene i izvodljivosti je odličan ali se često predvidi ili zanemari činjenica da poslovni plan i realizacija istog mora da prati zakonske okvire koji su nekad ograničavajući, ali pružaju pravnu sigurnost učesnicima posla.
Sagledavanje i procena projekta iz više perspektiva, saradnja i uključivanje eksperta iz više oblasti tj multidisciplinarni pristup je poželjan, a vrlo često i neophodan da bi se došlo do pozitivnih rezultata.
Samo neke od stavki koje bi izdvojila na koje treba obratiti pažnju prilikom pripreme dokumentacije:
- bonitet podnosioca i povezanih lica
- vlasnička struktura podnosioca
- lokacija predmeta investicije
- pravni status nepokretnosti koja je predmet ulaganja
- pravni status objekta gde će se obavljati delatnost i vršiti ugradnja opreme
- usaglašenost faktičkog stanja nepokretnosti sa uknjižnim stanjem u katastru
- nosilac građevinske dozvole za objekte koji su predmet finansiranja ( nije isto ukoliko je građevinska dozvola je izdata na fizičko lice osnivača kompanije, a pravno lice aplicira za sredstva)
- ponuđena sredstava obezbeđenja
- usklađenost predmera i predračuna radova sa predračunskom vrednošću objekta iz građevinske dozvole
- izbor dobavljača ( bonitet, povezana lica)
- izbor izvođača i podizvođača radova u građevinskom sektoru ( bonitet, povezana lica, posedovanje građevinske operative itd)
- upis u odgovarajuće registre itd.
O konkursnim uslovima za 2021 godinu, smo već pisali a mogu da posluže kao okvirni pokazatelje za narednu godinu. Više o tome na linku:
Autor: Sanja Šarić
Spec.pravnik
Medijator u privrednim sporovima
Za više informacija i provere adekvatnosti i ispunjenosti konkursnih uslova, postojećih sredstava obezbeđenja, proveri i pripremi celokupne dokumentacije, izradi biznis plana u cilju apliciranja i ostvarivanja finansijskih sredstava kako bi finansirali svoju investicionu ideju slobodno nas kontaktirajte kako bi zakazali sastanak na kome ćete dobiti jasniju sliku o mogućnostim finansiranja vašeg biznisa.