NAPLATA NOVČANIH POTRAŽIVANJA
Ukoliko imate novčano potraživanje prema pravnom ili fizičkom licu na osnovu ugovora o izvršenom prometu roba ili usluga ili pak isto proizilazi iz nekog drugog izvora ( naknada prouzrokovane štete utvrđene na osnovu pravnosnažne sudske presude, itd), potraživanje je dospelo, a dužnik neispunjava ili neuredno ispunjava svoje novčane obaveze na raspolaganju vam stoje različiti načini namirenja potraživanja od kojih pre svega treba razlikovati sudske i vansudske postupke namirenja.
U praksi dobavljači i pored toga što postojeći dospeli dug nije isplaćen nastavljaju poslovnu saradnju sa svojim dužnicima tj. nastavljaju da ispostavljaju robu ili vrše usluge izlazeći u susret svojim poslovnim partnerima i na taj način odlažu momenat naplate svog potraživanja. Gore opisana poslovna praksa ugrožava likvidnost dobavljača a što za posledicu ima blokadu njihovih računa, prestanak rada, bankrotstvo ili stečaj.
Naplata potraživanja je postupak koji iscrpljuje preduzeća, (materijalno i vremenski ) i troši resurse koje bi isti mogli uložiti u dalji razvoj sve privredne delatnosti i postizanje ciljeva zbog kojih su osnovani i postoje na tržištu.
U postupku vansudskog namirenja novčanih potraživanja uz stručno znanje i dobre pregovaračke veštine stručnjaka neretko se postižu pozitivni rezultati zadovoljavajući za obe strane. Ugovaranje dodatnih garancija, jemstva, zalaganje stvari i prava, te uvođenje novih načina ispunjenja dospele obaveze, promena obligacije, ulaganje blagovremenih prigovora u dužničko poverilačkom odnosu, kao i davanje izjava u odgovrarajućoj formi može da vas na vreme zaštiti i spreči gubitak prava na namirenje potraživanja u eventualnom sudskom postupku.
Ukoliko se pak ne postigne mirno rešenje zadovoljavajuće za obe strane, sudski postupak je jedino rešenje u kome se realizuje naplata novčanih potraživanja prinudnim putem, i to prinudnom naplatom sa svih poslovnih računa dužnika, i/ili prodajom pokretne i nepokretne imovine dužnika.
Da bi svoje pravo ostvarili u sudskom postupku u što kraćem vremenu i uz što manje troškova potrebno je da činjenice na kojima zasnivate svoje pravo možete da dokažete odgovarajućim dokaznim sredstvima.
U privrednim sporovima postojanje poslovne saradnje ugovornih strana, kao i postojanje i visina novčanog potraživanja se najčešće dokazuje putem privatne isprave ( zaključen pisani ugovor, ponuda, izjava o prihvatu ponude, izjave o otkazu, raskidu, itd ), faktura, otpremnica, IOS, u spoljno trgovinskom poslovanju, carinski račun, JCI itd.
Neretko se dešava u praksi da je sudski postupak naplate potraživanja otežan ili je pak poverilac onemogućen da namiri svoje potraživnje samo iz razloga nepostojanja uredne i pravilno sastavljne poslovne dokumentacije ( npr. nejasno definisana prava i obaveze ugovornih strana, nejasno definisani uslovi i rokovi iz ugovora, neispunjenje zakonom propisane forme itd. ) ili pak propuštanje poverioca da preduzme određene radnje u zakonom propisanim rokovima, što svakako dužniku ide u prilog i omogućava istog da i dalje izbegava ispunjenje svojih obaveze.
Kako bi na vreme zaštitili svoje poslovanje, te bili sigurni da ćete svoja prava efikasno zaštiti u eventualnom sudskom postupku, uz pomoć i konsultovanje pravnih eksperata prilikom izrade poslovne dokumentacije izbećete gore opisane situacije i stvoriti uslove za uspešno poslovanje.
Autor: Sanja Šarić, dip.pravnik
Spec. za evropsko pravo
Ukoliko imate bilo kakva pitanja, potrebna Vam je pomoć stručnjaka slobodno nas kontaktirajte, kako bi zajedno rešili svaku dilemu!