SUBVENCIJE ZA START UP 2020
START – UP PROGRAM ZA PREDUZETNIKE, MIKRO I MALA PRIVREDNA DRUŠTVA OSNOVANA U 2018, 2019 I 2020 GODINI U OKVIRU PROGRAMA MINISTARSTVA PRIVREDE I FONDA ZA RAZVOJ
Start-up program je program namenjen početnicima u poslovanju kao jedna vrsta finansijske podrške i podsticaja za pokretanje i unapređenje poslovnih aktivnosti preduzetnika, mikro i malih privrednih društava osnovanih u 2018, 2019 i 2020 godini. Start – up program predviđa dodelu bespovratnih sredstava i kredita za finansiranje određenih investicionih aktivnosti početnika u poslovanju.
Kako bi uspešno aplicirali i ostvarili određena novčana sredstva potrebno je sa pažnjom protumačiti objavljene konkursne uslove, od toga koja lica su kvalifikovna za učešće na konkursu, vrste delatnosti i sektori koje podržava start – up program, koji su to opravdani troškovi i investicione aktivnosti koje se finansiraju u okviru start – up program, uslovi u pogledu opreme, dobavljača, izvođača radova, visine avansa, sredstva obezbeđenja, i što je jako bitno da se unapred upoznate i pripremite sa obavezama koje vam predstoje nakon odbrenja investicionog projekta i povlačenja sredstava.
Takođe, imajući u vidu vašu investicionu ideju, faze i rokove za sprovođenje investicionih aktivnosti, imajte u vidu rokove u kojima Fond odlučuje o vašem zahtevu, rokove i način puštanja odobrenih novčanih sredstava, jer je to bitno kako bi ispoštovali dobavljače i partnere, te uspešno zaokružili svoju planiranu investicionu aktivnost.
Koje su to investicione aktivnosti koje se finansiraju kroz start-up program?
- Kupovina nove ili polovne opreme, ne starije od 5 godina. U slučaju nabavke nove opreme dobavljač opreme može biti samo proizvođač opreme ili uvoznik / ovlašćeni distributer opreme. U pogledu polovne opreme, potrebno je obezbediti dokaz o vlasništvu opreme, i procenu ovlašćenog sudskog veštaka ( sa liste sudskih veštaka Fonda) izuzev ukoliko se polovna oprema kupuje od lica koje se bavi prometom polovne opreme. Ovaj program ne finansira nabavku opreme koja je ranije kupljena i nalazi se kod podnosioca zahteva, pa čak i ukoliko nije plaćena dobavljaču. Ova činjenica se proverava terenskom kontrolom.
- tekuće održavanja poslovnog ili proizvodnog poslovnog prostora, odnosno svi radovi i mere prevencije i zaštite koje imaju za cilj održavanje objekta na nivou redovne upotrebe ( krečenje, farbanje, zamena obloga, zamena sanitarija, radijatora, zamena unutrašnje i spoljne stolarije i bravarije, zamena unutrašnjih instalacija) i to do iznosa od 350.000 dinara od ukupnih sredstava za investiranje.
operativni troškovi i to do 20 % u strukturi ukupnog investicionog ulaganja. Pod operativnim troškovima se podrazumeva nabavka sirovine i materijala, zaliha, komunalni troškovi ( struja, voda itd), kao i plaćanje zakupnine poslovnog prostora.
Obratite pažnju na sledeća pravila ukoliko je poslovni prostor u zakupu.
Pošto program podrazumeva finansiranje tekućeg održavanje poslovnog ili proizvodnog prostora koje može biti u zakupu, za odobravanje sredstava treba imati u vidu određena pravila koja se odnose na zakup.
Ugovor o zakupu treba da je zaključen na minimum 6 meseci nakon dospeća poslednjeg anuiteta kredita, da je ugovorom o zakupu vlasnik nepokretnosti dao ovlašćenje zakupcu za izvođenje radova na tekućem održavanju, kao i da postoje jasno definisani i regulisani međusobni odnosi ugovornih strana.
Ukoliko se nakon podnošenja zahteva, a pre donošenja odluke, ili nakon terenske kontrole zameni poslovni prostor, a o tome se ne obavesti Fond i ne dostavi se novi ugovor o zakupu, zahtev će biti odbijen.
Da li start – up program podržava kupovinu dostavnog vozila?
Nabavka dostavnih vozila koja služe za prevoz sopstvenih proizvoda i druga transportna sredstva koja su uključena u proces proizvodnje ( isključujući laka teretna vozila vrsta N1), mogu se finansirati u okviru programa podrške početnicima u poslovanju.
Ko može da aplicira za start up program?
Za ovaj program može da aplicira:
- preduzetnik, mikro i mala privredna društava osnovana u 2018, 2019 i 2020 godini, nad kojim nije pokrenut stečaj ili likvidacioni postupak, i koji nisu u teškoćama u smislu Zakona o državnoj pomoći.
- privredni subjekti u većinskom privatnom vlasništvu, koji nisu u grupi povezanih lica u kojoj su neki od članova velika pravna lica.
Koji su to uslovi u pogledu vlasničke strukture lica koje aplicira za start – up program na koje se mora obratiti pažnja?
Ukoliko je lice već osnivač ili direktor drugog pravnog lica, nisu ispunjeni uslovi za apliciranje. Međutim ukoliko je lice bilo osnivač najviše jednog pravnog lica, koje je brisano iz registra kod APR-a usled likvidacije ili stečaja, ili su vlasnička prava preneta na drugo lice pre objavljivanja javnog poziva, u tom slučaju su ispunjeni uslovi za apliciranje.
Bitno je da se naglasi, da nakon dobijanja sredstava u roku od 3 godine od dana zaključenja ugovora o dodeli sredstava nije dozvoljena zamena osnivača. Dozvoljeno je pristupanje novog člana pored postojećeg, koji pristupanjem prihvata određene obaveze iz ovog programa ( predaj menica kao sredstva obezbeđenja).
Koji su to uslovi u pogledu vlasničke strukture lica koje aplicira za start – up program na koje se mora obratiti pažnja?Da li osnivač mora biti zaposlen u privrednom subjektu koje aplicira za dobijanje start – up podrške?
Osnivač mora imati zasnovan radni odnos na neodređeno vreme u privrednom subjektu. Ukoliko ima više osnivača, svi osnivači moraju biti fizička lica i barem jedan mora da ispunjava prethodno navedeni uslov.
Koje sektore podržava program za početnike?
Start – up program podržava širok spektar delatnosti, međutim postoje delatnosti koje nisu podržane u okviru ovog programa i koje su taksativno navedene u konkursnim uslovima ( to su konsultanske usluge i usluge marketinga, trgovina, građevinarstvo izuzev završnih radova u građevinsrstvu i proizvodnje građevinskih proizvoda, transport i saobraćaj, promet nafte, proizvodnja i prodaja oružja i vojne opreme, organizovanje igara na sreću i lutrije i ostale navedene delatnosti u upustvu za sprovođenje programa).
Koliki je iznos bespovratnih sredstava ?
Bitno je da se napomene da program podrške početnicima podrazumeva odobravanje jednog dela bespovratnih sredstava i to u iznosu od 30 % od vrednosti ulaganja, ili 40 % od vrednosti ulaganja za privredne subjekte koji pripadaju jedinicama lokalne samouprave koji su razvrstane u četvrtu grupu razvijenosti u skladu sa Zakonom o regionalnom razvoju, a da je preostali iznos ulaganja kredit Fonda. Ukoliko vrednost investicije prekoračuje gornju granicu od 6.000.000,00 dinara Podnosilac zahteva može deo vrednosti projekta finansirati iz sopstvenih sredstva.
Koliki je maksimalni iznos investicije?
Maksimalni iznos ulaganja koji se finansira kroz start up program je 6.000.000,00 rsd, od toga 4.200.000,00 rsd predstavlja kredit, a 1.800.000,00 rsd bepovratna sredstva.
Uslovi kredita: kamatna stopa je 2% ili 1% uz godišnju garanciju banke i primenu valutne klauzule, rok otplate je 5 godina u okviru koga je uključen grejs period od 1 godine.
Nakon proteka roka od 3 godine, kredit se može i prevremeno otplatiti bez ikakvih posledica.U slučaju otplate kredita u kraćem roku od 3 godine privredni subjekat je dužan da vrati i bespovratna sredstva.
Da li postoji obaveza dostavljanja sredstva obezbeđenja urednog vraćanja kredita?
Fond za razvoj kao i druge finansijske institucije koje se bave kreditnim poslovima, pre puštanja kredita, zahteva od podnosioca zahteva dostavljanje sredstava obezbeđenja urednog vraćanja kredita.
Sredstva obezbeđenja: garancija banke, hipoteka, zaloga na pokretnim stvarima, ugovorno jemstvo privrednog subjekta sa odgovarajućim sredstvima obezbeđenja ili ugovorno jemstvo fizičkog lica za iznos do 500.000,00 rsdi, obavezno blanko sopstvene menice korisnika kredita, sa klauzulom „bez protesta“ sa meničnim ovlašćenjima.
Za više informacija i provere adekvatnosti i ispunjenosti konkursnih uslova, postojećih sredstava obezbeđenja, od toga da li poljoprivredno, građevinsko ili pak šumsko zemljište, može biti predmet zalaganja, koji je odnos vrednosti nepokretnosti u odnosu na iznos kredit i druga pojašnjenja slobodno nas kontaktirajte.
Autor: Sanja Šarić, dip.pravnik
Diplomirani pravnik
Ukoliko imate bilo kakva pitanja, potrebna Vam je pomoć stručnjaka slobodno nas kontaktirajte, kako bi zajedno rešili svaku dilemu!