INVESTICIJE U RAZVOJ RURALNOG TURIZMA I UGOSTITELJSTVA KORIŠĆENJEM IPARD PODSTICAJA KROZ MERU 7
Bespovratna sredstva IPARD 7
Nakon objavljivanja dugo očekivanog Pravilnika za Meru 7, dana 21.05.2020. godine, stvoreni su uslovi za raspisivanje konkursa i pripremu Investitora za apliciranje za IPARD podsticajna bespovratna sredstva za projekte u oblasti turizma, odnosno ugostiteljstva. Mera 7 je instrument predpristupne pomoći EU usmeren na diverzifikaciju poljoprivrednih gazdinstva i razvoj poslovanja ulaganjem u investicione aktivnosti koje za cilj imaju razvoj ruralnog turizma i ostvarivanje prihoda poljoprivrednih gazdinstava od nepoljoprivrednih delatnosti, kroz izgradnju smeštajnih kapaciteta, pratećih sadržaja i nabavku celokupne opreme potrebne za pružanje usluga u sektoru turizma, odnosno ugostiteljstva.
Za uspešno apliciranje i odobravanje projekta nepohodno je ispuniti niz predviđenih uslova koji se odnose na Investitora, upis u odgovarajuće registre, samu investiciju, mesto investicije, smeštajne kapacitete, opremu, dobavljače, proveriti da li su zemlje iz kojih se uvozi oprema prihvatljive, proveriti pravni status zemljišta i objekta u koji se ulaže kao i ispuniti druge uslove od kojih zavisi odobravanje projekta, realizacija investicije i samim tim i uspešno ostvarivanje IPARD podsticaja.
Više o uslovima, i upisu u odgovarajući registar poljoprivrednih gazdinstava u sledećem tekstu.
Dobro isplaniranim planom korišćenja i povlačenja IPARD podsticaja Investitor, nosilac ozbiljne poslovne ideje i projekta, npr. Investitor koji u posedu ima određene zasade vinograda, planira da proširi i oplemeni novim vinskim sortama vinograd, da se bavi proizvodnjom vina tj. da izgadi i opremi vinariju, te da u okviru istog poljoprivrednog gazdinstva izgradi smeštajne kapacitete, degustacionu salu i druge prateće sadržaje za pružanje turističkih, odnosno ugostiteljskih usluga, može da koristi MERU 1, MERU 3 i MERU 7, i da na taj način ostvari značajna bespovratna IPARD sredstva.
Ako vas interesuje MERA 1 više pročitajte na linku OVDE .
Ukoliko vas interesuje MERA 3 više pročitajte na linku OVDE
Ovde ćemo približiti i opisati MERU 7 – investicije u ruralni turizam, izgradnja i nabavka opreme
Koje su to investicione aktivnosti predviđene Merom 7 na koje investitor može da računa?
Investicione aktivnosti i ulaganje u izgradnju smeštajnih kapaciteta:
- izgradnja, dogradnja, rekonstrukcija i adaptacija smeštajnih kapaciteta tj. kategorisanih ugostiteljskih objekata maksimum 30 individualnih ležajeva, pratećih objekata, prostora za rekreaciju, odmor, edukaciju, bazen, velnes objekat, objekat za degustaciju hrane i pića, prodajna prostorija za hranu, piće i domaću radinost, tematski-zabavni park, teren za tenis, otvoreni i zatvoreni objekti za sportsku rekreaciju, mala veštačka akumulacija sa kupalištem, objekat za avanturističke aktivnosti, objekat za predah, kraće zadržavanje turista, prostor za držanje opreme za rekreaciju, parking, objekti za smeštaj plovila, mehanizacije i životinja u svrhu turizma.
- ulaganje u infrastrukturu za pristup objektu osobama sa invaliditetom ( postavljanje metalne konstrukcije, rampe, asfaltiranje prilaza objektu itd). Ukoliko projekat podrazumeva ovu vrstu investicione aktivnosti boduje se sa 10 poena.
- ulaganja u izgradnju postrojenja za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora energije za potrebe obavljanja registrovane ugostiteljske, odnosno turističke delatnosti.
Izgradnja postrojenja za solarnu energiju, postrojenja na biomasu, postrojenja na biogas, postrojenja za geotermalnu energiju, kao i sistemi daljinskog grejanja.
Pored izgradnje, Investitor može da računa na refundaciju troškova prilikom ulaganja u kupovinu prateće opreme i to:
- kupovinu nameštaja, televizijske opreme, radio i audio opreme, mašina i opreme za pranje, sušenje, peglanje, opreme za održavanje prostora oko turističkog objekta. Takođe je uključena nabavka čamaca i plutajućih objekata za sport i razonodu motor snage 5 kw, bicikla sa opremom, računara i računarske opreme, softvera i izrada veb sajta, oprema za vodosnabdevanje i snabdevanje električnom energijom, ventilacija, klimatizacija, oprema za sanitarne objekte, oprema za postrojenja za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora, toplotne pumpe itd.
- bitno za naglasiti da opšti troškovi kao što su naknade za arhitekte, inžinjere i druge konsultantske naknade, studije izvodljivosti, sticanje patentnih prava i licenci,kao i IPARD konsultanti su priznati do 12% od vrednosti prihvatljivih troškova.
Na koji iznos IPARD podsticaja može da računa Investitor prilikom ulaganja u ruralni turizam?
- IPARD podsticaj iznosi 65% od vrednosti prihvatljivih troškova investicije, umanjen za iznos poreza na dodatu vrednost.
- Maksimalni iznos IPARD podsticaja po zahtevu iznosi 300.000 eura, bez obzira na ukupnu vrednost investicije, odnosno 400.000 eura u periodu sprovođenja Ipard programa i to kroz najviše 3 projekta.
Koji su kriterijumi za bodovoanje projekta bespovratnih sredstava u 2021 godini?
Ono što je bitno za napomenuti da ukoliko raspoloživi iznos sredstava po pozivu nije dovoljan za sve podnete zahteve, Uprava za agrarna plaćanja sprovodi postupak bodovanja i rangiranja. Sa 20 poena se boduje projekat, ako je podnosilac ženskog pola ( ako se radi o fizičkom licu- nosiocu poljoprivrednog gazdinstva i ženi preduzetnici), odnosno 30 % zaposlenih lica je ženskog pola ako je podnosilac privredno društvo, zatim ako je lice mlađe od 40 godina, mesto investicije u planinskim područjima sa otežanim uslovima rada u poljoprivredi, i ukoliko projekat podrzumeva otvaranje novog radnog mesta.
Sa 10 poena se boduje projekat koji podrazumeva ulaganje u infrastrukturu i opremu za osobe sa invaliditetom. Takođe, odgovarajuće obrazovanje u oblasti turizma, odnosno ugostiteljstva nosioca porodičnog poljoprivrednog gazdinstva, preduzetnika, a kod privrednog društva člana društva sa 50 % ili više udela se boduje od 3 do 10 poena.
Postupak se sprovodi u dve faze:
- Faza odobravanja projekta
- Faza isplate investicije
Ono što je zajedničko za sve mere, investicija ne sme da se započne pre dobijanja Rešenja o odobravanju projekta. Sprovođenje investicije se dokazuje računima, otpremnicama, garantnim listom, JCI, saobraćajna dozvola, dokaz o izvršenom plaćanju –izvod banke, kod izgradnje upotrebna dozvola, ugovor sa ovlašćenim izvođačem radova, građevinska knjiga, okončana situacija za izvedene radove.
Kako može da vam pomogne poznavalac propisa iz oblasti IPA fondova, i konsultant za sprovođenje IPARD programa?
Istaknuti i priznati eksperti iz oblasti IPA fondova, konsultanske kuće za sprovođenje IPARD programa koji u svom timu imaju stručnjake za međunarodno i evropsko pravo, revizore i inženjere agronomije mogu vam pomoći pre svega u tumačenju propisa koji regulišu IPARD podsticaje, proceni ishoda konkursa s obzirom na postavljene uslove i trenutno upisano stanje u RPG, ukazivanju na propuste i nepravilnosti u vođenju gazdinstva, uspešnoj izradi poslovnog plana, pripremi i izradi projekta i celokupne dokumentacije nepohodne za ostvarivanje prava na IPARD podsticaj.
Spec. za evropsko pravo
Ukoliko imate bilo kakva pitanja, potrebna Vam je pomoć stručnjaka slobodno nas kontaktirajte, kako bi zajedno rešili svaku dilemu!