Živite i radite u inostranstvu a morate da rešite imovinsko pravna pitanja vezano za nekretninu, poreze, nasledstvo i/ili lični status kao što su državljanstvo, upis u matične knjige činjenice braka, rođenja, promene prezimena itd.
FORMA PUNOMOĆJA, LEGALIZACIJE STRANIH JAVNIH ISPRAVA
U ovom tekstu ćemo pokušati da na jednostavan način objasnimo neke od Vaših nedoumica, i odgovorimo na često postavljena pitanja sa kojima se Vi i mi susrećemo u praksi.
Da li je lično prisustvo klijenta uvek obavezno ili neka imovinsko pravna pitanja i pravne postupke možete da sprovedete bez dolaska u zemlju?
Bilo da živite u Srbiji ili inostranstvu veliki broj pravnih poslova i radnji umesto vas može da preduzme lice koje na to ovlastite putem Punomoćja. Da bi Punomoćnik u vaše ime mogao da preduzme određene radnje potreban je validan dokument – punomoćje kojim istog ovlašćujete na preduzimanje određenih pravnih radnji u vaše ime i za vaš račun.
Ukoliko živite i radite u inostranstvu prvo ćete se zapitati kome da se obratite, gde da overite punomoćje tj da li se vaš potpis na punomoćju samo overava u prostorijama diplomatsko-konzularnog predstavništvo Republike Srbije ili je overu moguće takođe izvršiti kod inostranog organa overe ( Notary Public )
Nadležni organ overe u granicama svojih javnih ovlašćenja službenim pečatom potvrđuje da je određeno lice lično pristupilo, i svojeručno potpisalo dato Punomoćje te da je identitet stranke utvrđen uvidom u službeni dokument ( ličnu kartu, pasoš ili vozačku dozvolu). Da bi punomoćje proizvelo pravno dejstvo potrebno je da ispunjava zakonske uslove propisane Zakonom o obligacionim odnosima i Zakonom o legalizaciji isprava u međunarodnom prometu kako u pogledu sadržine tako i u pogledu forme.
Pre nego što odgovorimo na pitanje kome da se obratite, tj gde da overite svoji potpis na punomoćju, posebno podvlačim da je bitno napraviti razliku da li je Vlastodavac – potpisnik državljanin Republike Srbije ili stranac.
Državljanin Republike Srbije ima na raspolaganju dve opcije:
Opcija 1 državljanin Republike Srbije ima mogućnost da lično pristupi u najbliže diplomatsko konzularno predstavništvo Republike Srbije i potpiše Punomoćje. Punomoćje na kome je potpis stranke overen u diplomatsko-konzularnom predstavništvu Republike Srbije se smatra domaćom javnom ispravom i u tom smislu isprava ne podleže postupku legalizacije.
Opcija 2 državljanin Republike Srbije i strani državljanin imaju mogućnost da Punomoćje overe pred nadležnim inostranim organom države u kojoj trenutno borave (Notary Public) Nekada je ova opcija za stranke praktičnija ako se uzme u obzir udaljenost konzularnih predstavništva RS koja su uglavnom smeštena u velikim gradskim centrima. Isprava overene kod inostranog organa je strana javna isprava i da bi imala važnost i primenu u Republici Srbiji ista mora biti legalizovana.
Legalizacijom se potvrđuje verodostojnost potpisa i pečata stranog organa stavljenog na ispravu, i po pravilu legalizuje se originalni dokument.
U kojim slučajevima legalizacija nije obavezna?
Legalizacija strane javne isprave nije obavezna u slučaju da između Republike Srbije i države koja je izdala stranu javnu ispravu postoji zaključen i ratifikovan bilateralni međunarodni ugovor na osnovu koga se države potpisnice međusono oslobađaju obaveze legalizacije javnih isprava. .
Ukoliko to nije slučaj potrebno je utvrditi da li je strana država koja je izdala stranu javnu ispravu potpisnica Haške Konvencije o ukidanju potrebe legalizacije stranih javnih isprava ( Apostille ), u kom slučaju strana javna isprava da bi imala dejstvo u Republici Srbiji mora biti snabdevena Haškim apostilom.
Ukoliko nakon gore izvršenih provera utvrdite da je ipak reč o državi sa kojom Srbija nema potpisan bilateralni međunarodni ugovor, niti je ista potpisnica Haške konvencije, isprava mora proći postupak pune legalizacije.
Puna legalizacija je složeniji postupak i u Republici Srbiji podrazumeva overu od strane predsednika nadležnog suda, Ministarstva Pravde, Ministarstva spoljnih poslova, i diplomatsko-konzularnog predstavništva države u kojoj će se isprava koristiti.
Ukoliko imate dodatnih pitanja i nedoumica, treba vam pomoć oko sastavljanja punomoćja, ne znate kome da se obratite, i zainteresovani ste da uz našu stručnu pomoć uspešno i efikasno završite određene poslove vezano za promet nepokretnosti ( kupoprodaja stana, poslovnog prostora, garaže, razmena nepokretnosti, unos u kapital kod privrednih društava, zaloga, zakup, poklon, rešavanje ličnih statusa, prijava činjenica braka, rođenja, državljanstva u matične knjige) slobodno nas kontaktirajte.
Za više informacija ko može da bude punomoćnik, obavezna sadržina punomoćja, u kojim slučajevima se daje punomoćje možete se upoznati na dole navedenom linku:
https://saricconsultant.rs/kupovina-i-prodaja-nepokretnosti-ukoliko-ste-u-inostranstvu/
https://saricconsultant.rs/kupovina-nepokretnosti-od-investitora/
Autor: Sanja Šarić,
Spec.pravnik